1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Zimowe wyzwalacze astmy - jak ich unikać

Zimowe wyzwalacze astmy - jak ich unikać

Nature sea view enviroment

Mieszkam w kraju, w którym bywa zimniej niż na Marsie i na biegunie północnym. Kanada słynie z tego, że jest krajem zimnym - w końcu stanowimy Prawdziwą Północ.

Moje rodzinne miasto Winnipeg, Manitoba, liczące ponad 100 000 mieszkańców, jest najzimniejszym miastem w Kanadzie. Zostało uznane przez AccuWeather za jedno z pięciu najzimniejszych miast na świecie.

Średnie niskie temperatury w grudniu i styczniu wynoszą odpowiednio ok. -18°C i -19°C. A do tego dochodzą jeszcze mroźne wiatry wiejące znad jeziora Winnipeg— dziesiątego co do wielkości jeziora na świecie.

Żyjąc przez ostatnie dziesięć lat z astmą w jednym z najzimniejszych miast na świecie, wiem co nieco na temat radzenia sobie z astmą gdy temperatura spada grubo poniżej zera.

Bądźcie gotowi - nadchodzi zima

Dzięki wcześniejszym przygotowaniom nie będziecie zaskoczeni, gdy lodowaty wiatr zacznie ranić wasze twarze i płuca. Zimne powietrze, aktywność fizyczna, przebywanie w pomieszczeniach oraz sezon przeziębień i grypy to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przygotowując się do zimy.

Jeśli u was, podobnie jak u mnie, zimne powietrze wywołuje objawy astmy, sprawdźcie moje wskazówki jak przygotować się na mroczne dni zimy:

  • Upewnijcie się, że macie przy sobie zapas leków. Lubię nosić dodatkowo leki w torbie i kieszeni kurtki, aby mieć pewność, że będą pod ręką w razie potrzeby. W ten sposób nigdy nie muszę się martwić, że przypadkowo zostawię leki w domu.
  • Porozmawiajcie ze swoim lekarzem. Lekarze mogą doradzić jak radzić sobie z astmą zimową porą, zarówno przy pomocy leków, jak i trików lub strategii związanych ze stylem życia właściwych dla miejsca zamieszkania.
  • Noście ze sobą szalik lub maskę. Noszenie maski lub szalika w chłodne dni może pomóc ogrzać powietrze, zanim dotrze ono do płuc. Szaliki lub maski zatrzymują wilgoć z wydychanego powietrza i pomagają wymieszać ją z zimnym, suchym powietrzem z otoczenia. Pozwala to ogrzać i ponownie nawilżyć powietrze zewnętrzne, zanim dotrze do płuc. Noszę okulary, więc nie jest to proste ze względu na parowanie szkieł, ale jest to jedna z moich niezawodnych strategii, która pomaga opanować objawy astmy wywołane zimnym powietrzem.

Przemyślcie swoje plany

Najlepszym sposobem na uniknięcie zimnego powietrza jest pozostanie w domu. Nie jesteśmy jednak niedźwiedziami i nie jest łatwo zahibernować się na całą zimę. Ja decyduję się na aktywność na świeżym powietrzu, np. jazdę na łyżwach, w dni, w których zimno jest bardziej akceptowalne (dla mnie) - np. w dni gdy temperatura wynosi minus 20°C lub więcej ale przy zimnym wietrze, niż gdy temperatura spada do minus 30°C lub minus 40°C. U was może być inaczej.

Poruszam się środkami transportu publicznego, a mój przystanek autobusowy znajduje się w odległości krótkiego spaceru od mojego domu. W ekstremalnie zimne dni zdarza mi się zmienić plany lub organizuję transport w inny sposób.

Dom - schronienie dla wyzwalaczy

Zapewne w przyjemniejszych porach roku chętnie otwieracie okna, aby poczuć świeżość w domu. Z kolei w środku zimy chcemy zatrzymać ciepło wewnątrz, a zimno na zewnątrz, co znacznie ogranicza możliwości odświeżenia powietrza, a nie tylko jego recyrkulacji.

Mniejszy ruch powietrza utrudnia usuwanie roztoczy z naszych domów. Zima sprzyja rozmnażaniu się roztoczy w naszych wnętrzach. Optymalne warunki dla rozwoju roztoczy to temperatura ok. 24 - 26°C i wilgotność względna rzędu 70-80 %, jak wynika z badań Uniwersytetu w Kentucky. Przykręcenie nieco termostatu i narzucenie kilku warstw na siebie może pomóc zapobiec inwazji roztoczy.

Kominki domowe również mogą być źródłem problemów dla astmatyków. Dym i opary z kominków opalanych drewnem mogą stanowić bardziej widoczne czynniki wyzwalające astmę, ale opary z kominków gazowych i innych urządzeń, w tym pieców i grzejników, również mogą powodować problemy u osób z astmą.

Jeśli chorujecie na astmę, najlepiej jest używać elektrycznych źródeł ciepła, nosić kilka warstw odzieży i okrywać się kocami, nie zaś ogrzewać się w blasku kominka.

Uważajcie na zarazki

Wraz z zimą nadchodzi sezon przeziębień i grypy, który może być szczególnie kłopotliwy dla osób cierpiących na astmę. O tej porze roku należy wzmocnić swój system odpornościowy i jak najczęściej unikać zarazków. Częste mycie rąk, właściwy odpoczynek, zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna pomagają utrzymać organizm w gotowości do walki z zarazkami. Warto również zadbać o bieżącą opiekę profilaktyczną i szczepienia.

Zima pozostaje moim najgorszym sezonem jeśli chodzi o astmę. W ciągu ostatnich dziesięciu lat poznałam różne sposoby, które pomagają mi radzić sobie z astmą w najmroźniejsze zimy, pozostając przy tym możliwie jak najzdrowszą.

Więcej informacji o tym, jak radzić sobie z czynnikami wyzwalającymi astmę, można uzyskać od lekarza lub zespołu opieki zdrowotnej.


Źródła:

NPS-PL-NP-00825-01-2023

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…