W celu poprawnego wyświetlania strony, prosimy o używanie nowszych przeglądarek internetowych takich jak np. Google Chrome lub Microsoft Edge.
Życie z migreną to duże wyzwanie, nie tylko dla osoby chorej, ale także dla jej najbliższych.
Mężowie, żony, rodzice i dzieci muszą nierzadko przyjąć na siebie role opiekunów, czasami nie do końca rozumiejąc tę chorobę. Bardzo łatwo jest poczuć się bezsilnym kiedy obserwuje się ukochaną osobę żyjącą z obezwładniającym bólem.
Ci z nas, którzy korzystają z takiego wsparcia często czują się winni z tego powodu. To nie jest w porządku wobec naszych krewnych i przyjaciół. Nie pisali się przecież na takie życie.
Oto kilka wskazówek co nasi bliscy mogą zrobić, aby pomóc nam w codziennych zmaganiach z cierpieniem.
Zrozumienie czym jest migrena ma ogromne znaczenie dla wspierania najbliższych osób. Wielu ludzi nie ma pojęcia jak ciężka może być ta choroba. Niektórzy sadzą, że migrena to „zwykły ból głowy”, który można wyleczyć środkiem przeciwbólowym. To powszechne, całkowicie błędne przekonanie prowadzi do stygmatyzacji oraz braku zrozumienia, empatii i świadomości.
Poprzez edukację możemy zmniejszyć stopień stygmatyzacji i przeciwdziałać obwinianiu osób cierpiących na migrenę.
Migrena to choroba neurologiczna, objawiająca się m.in. napadowym bólem głowy trwającym od 4 do 72 godzin, gdy nie jest leczony lub jest nieskutecznie leczony.
Podczas napadu migreny, ból głowy może być jednostronny, o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, z uczuciem pulsowania, nasilający się podczas aktywności fizycznej, któremu towarzyszą mdłości lub wymioty i/lub nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Migrena wpływa nie tylko na życie chorych, ale także na ich rodziny, zakłady pracy i całą gospodarkę.
Ponadto, społeczne i ekonomiczne konsekwencje migreny to problem publicznej służby zdrowia. Wydatki na opiekę medyczną w rodzinie, w której jeden z członków cierpi na migrenę są znacznie wyższe w porównaniu z rodziną, w której nikt nie choruje na migrenę.
Jednakże, pomimo tak katastrofalnych skutków migreny pozostaje ona chorobą niedostatecznie leczoną i często niediagnozowaną.
Jest wiele sposobów, aby pomóc bliskiej Ci osobie w walce z migreną:
Jeśli możesz, towarzysz bliskiej osobie podczas wizyt u lekarza. Może przyjdą Ci do głowy pytania, których twój bliski nigdy nie zadał. Zapisz je sobie wcześniej. Jeśli czas przeznaczony na wizytę jest krótki, napisz maila do lekarza przed wizytą.
Zadbaj o to, żeby wizyty lekarskie były jak najbardziej efektywne. Bliska osoba na pewno doceni, że starasz się być aktywnym uczestnikiem jej leczenia.
Może to być sypialnia, salon lub gabinet – każdy z chorych ma ten jeden pokój, do którego udaje się kiedy przychodzi napad migreny.
Moja sypialnia stała się moją „jaskinią”. Mam w niej ciemne rolety blokujące światło słoneczne. Mam też mini lodówkę na ulubiony napój i wodę oraz na kompresy z lodem. Mam też telewizor z internetem, żebym mogła oglądać moje ulubione filmy i programy w dowolnym czasie z maksymalnie przyciemnionym ekranem.
Zadbaj o to, żeby wszystkie pomocne rzeczy, których bliska ci osoba potrzebuje w trakcie napadu migreny były dostępne w jej ulubionym pokoju. Leki, zatyczki do uszu, maska na oczy do spania, okulary ze specjalnie barwionymi soczewkami, plastry rozgrzewające i zimne kompresy powinny być zawsze pod ręką.
Co roku odbywa się wiele spotkań poświęconych zwiększaniu poziomu świadomości publicznej i edukowaniu ludzi na temat migreny. Jeśli nie ma w twojej okolicy marszu lub biegu lub jeśli udział w takich imprezach byłby zbyt wyczerpujący dla twojego bliskiego poszukajcie wirtualnych wyścigów w sieci.
Wydarzenia tego rodzaju są okazją do zebrania funduszy na wsparcie badań naukowych nad migreną.
Napady migreny mogą być tak ciężkie, że konieczna jest wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Jeśli bliska Ci osoba, często trafia na SOR, warto mieć gotowy plan działania w takich sytuacjach.
Usiądźcie wspólnie z chorą osobą i jej lekarzem prowadzącym i opracujcie plan leczenia, który zostanie podpisany i opatrzony pieczątką lekarza na wypadek konieczności wizyty w szpitalu na ostrym dyżurze. Plan taki powinien zawierać listę leków wraz z zalecanymi dawkami i krótki opis historii choroby pacjenta cierpiącego na migrenę.
Im mniej pytań będzie musiał zadać lekarz na oddziale SOR na temat choroby bliskiej Ci osoby, tym szybciej i bardziej skutecznie będzie mógł pomóc jej w uśmierzeniu bólu.
Poszukaj lokalnych lub internetowych grup wsparcia dla opiekunów chorych. Ważne jest, aby zatroszczyć się również o siebie!
Nie każdy jest w stanie zrozumieć jaki ciężar biorą na siebie osoby opiekujące się chorymi i niepełnosprawnymi bliskimi. Pełnienie roli opiekuna wywołuje wiele bolesnych, chociaż zupełnie normalnych i uzasadnionych emocji. Możesz czuć się czasami sfrustrowany, bezsilny, winny lub samotny. Znalezienie ludzi, którzy są w podobnej sytuacji pomoże Ci poradzić sobie z problemami w dłuższej perspektywie czasowej. Pamiętaj też, że i Ty możesz skorzystać z porady psychologa i/lub lekarza.
Bycie opiekunem osoby chorej na migrenę może być dużym wyzwaniem. Dowiedz się jak najwięcej o chorobie i znajdź najlepsze sposoby na wspieranie twojego bliskiego. Chodź z nim na wizyty lekarskie i bierz udział w wydarzeniach związanych z promowaniem świadomości na temat migreny. Takie postępowanie nie tylko pomoże bliskiej ci osobie, ale ułatwi Tobie zrozumienie i zaakceptowanie sytuacji w jakiej się znalazłeś.
NPS-PL-NP-01117-11-2023