W celu poprawnego wyświetlania strony, prosimy o używanie nowszych przeglądarek internetowych takich jak np. Google Chrome lub Microsoft Edge.
Czasem trudno jest wyłapać moment, kiedy objawy astmy nasilają się i z uciążliwych stają się potencjalnie niebezpieczne i wymagające interwencji medycznej.
Mimo iż obecnie moja astma jest pod kontrolą wielokrotnie zastanawiałam się gdzie przebiega ta linia, kiedy moje objawy są wystarczająco silne, aby konieczna była wizyta w szpitalu na ostrym dyżurze?
Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło, ale na przestrzeni lat bywały momenty, gdy potrzebowałam szybkiej konsultacji lekarskiej.
Dogłębne zrozumienie swojej choroby może pomóc w rozpoznaniu sygnałów ostrzegawczych wskazujących na konieczność wizyty u lekarza lub natychmiastowego udania się do szpitala bez chwili zastanawiania się.
Objawy astmy można często leczyć w domu przy pomocy leków przepisanych przez lekarza. Jednakże czasami objawy mogą nie ustępować pod wpływem leków lub być silniejsze niż zazwyczaj.
Jeśli zauważysz u siebie nietypowe objawy, albo brak odpowiedzi na przyjmowane leki najlepiej jest skontaktować się z lekarzem i opowiedzieć mu o sytuacji. Lekarz powie ci co robić dalej.
Osobiście, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia z astmą, uważam, że lepiej jest być przewrażliwionym w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz się skontaktować z lekarzem rozważ wizytę w najbliższej izbie przyjęć lub na szpitalnym oddziale ratunkowym.
Według Kliniki Mayo następujące objawy mogą potencjalnie wskazywać na ciężki napad astmy:
Klinika Cleveland podaje listę objawów, które sygnalizują konieczność natychmiastowej pomocy medycznej. Należą do nich:
Moje motto brzmi: zaufaj swojemu organizmowi (w tym konkretnym przypadku, płucom). Jeśli czujesz, że powinieneś udać się do szpitala posłuchaj swojego organizmu i kieruj się własną intuicją!
Opracowanie planu działania w astmie pomogło mi niejednokrotnie lepiej radzić sobie z moją chorobą na przestrzeni lat. Warto opracować własny plan we współpracy z lekarzem kiedy masz lepszy okres. Ustalenie w jakich przypadkach należy szukać natychmiastowej pomocy oraz określenie ewentualnych działań jakie należy podjąć w takich sytuacjach może uratować Ci życie.
Plan działania w astmie stworzony wspólnie z lekarzem pomoże ci właściwie reagować na łagodne, umiarkowane, ciężkie, a nawet zagrażające życiu objawy astmy.
Twój plan działania w astmie może wymagać zmian z czasem, dlatego ważne jest, aby regularnie przeglądać go razem z lekarzem.
Opracowanie planu działania pomaga przygotować się lepiej na wypadek nagłych sytuacji. Współpraca z lekarzem pomoże ci lepiej rozpoznać czynniki wyzwalające napady astmy oraz objawy wymagające natychmiastowej pomocy medycznej.
__________________________________________
Źródła artykułu
NPS-PL-NP-00963