1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Obalamy 8 powszechnych mitów dotyczących POChP

Obalamy 8 powszechnych mitów dotyczących POChP

Getty Images/ Monkeybusinessimages

Jako terapeutka lecząca choroby układu oddechowego, w tym przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), spotkałam się z wieloma mitami dotyczącymi tej choroby. Dwa najczęściej powtarzane to:

  • POChP to choroba wyłącznie palaczy.
  • POChP jest rzadką chorobą.

Żaden z nich nie jest prawdziwy.

Oto osiem powszechnie znanych mitów na temat POChP wraz z faktami, które je obalają.

„POChP dotyka wyłącznie palaczy”

Palenie tytoniu jest główną przyczyną POChP. Jest jednak również kilka innych przyczyn występowania POChP u osób niepalących. Jedną z najczęstszych przyczyn jest wdychanie pyłów, substancji chemicznych i oparów w miejscu pracy. Inną przyczyną jest ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza w środowisku wewnętrznym i zewnętrznym.

Część chorych cierpi na genetyczne zaburzenie znane pod nazwą niedoboru alfa-1-antytrypsyny, które może powodować rozwój POChP nawet u osób, które nigdy nie paliły.

„POChP nie jest częstą chorobą”

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2016 roku na świecie było 251 milionów ludzi zdiagnozowanych z POChP.

Prawdziwa liczba osób chorych na POChP może być jednak dużo wyższa. Istnieją badania, według których 45 do 85 procent ludzi żyjących z objawami POChP nie jest formalnie zdiagnozowana.

„Nie ma sensu rzucać palenia”

Nigdy nie jest za późno, żeby przestać palić papierosy jeśli zdiagnozowano u ciebie POChP. Dalsze palenie papierosów przyspieszy progresję choroby.

Rezygnacja z palenia może spowolnić rozwój POChP i przedłużyć twoje życie. Jest to niepodważalny fakt, niezależnie od tego ile masz lat i jak bardzo zaawansowana jest POChP.

„Na POChP chorują tylko starsi mężczyźni”

Kiedyś uważano, że POChP to choroba dotykająca prawie wyłącznie starszych mężczyzn. Wzięło się to prawdopodobnie stąd, że starsi mężczyźni częściej niż kobiety palili papierosy całe życie.

Dzisiaj uważa się, że choroba ta atakuje kobiety prawie tak samo często jak mężczyzn. Badania sugerują nawet, że POChP diagnozuje się obecnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Różnice te mogą wynikać z różnych czynników, w tym z ekspozycji na zanieczyszczone powietrze wewnątrz budynków.

Badacze uważają również, że kobiety są bardziej podatne na negatywne skutki palenia tytoniu. Według niektórych badań kobiety palące mają o 50 procent wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na POChP niż palący papierosy mężczyźni.

„Nie ma leków na POChP”

POChP jest chorobą nieuleczalną. Jednakże, dostępne są leki, które mogą minimalizować objawy POChP i zapobiegać zaostrzeniom. Leki mogą również sprawiać, że zaostrzenia POChP, których nie da się uniknąć będą łagodniejsze.

Domowe aparaty tlenowe pomagają pacjentom oddychać lepiej. Urządzenia te zapewniają chorym większy komfort życia i możliwość prowadzenia aktywnego życia.

Aby dowiedzieć się jakie terapie będą najlepsze dla ciebie porozmawiaj e swoim lekarzem.

„POChP nie ma wpływu na moje życie dopóki objawy nie staną się naprawdę ciężkie”

Większość chorych na POChP cierpi na łagodną duszność. Łatwo jest zlekceważyć ten objaw zrzucając go na karb starości czy kiepskiej formy fizycznej.

Wszystkie problemy z oddychaniem utrudniają prowadzenie aktywnego życia. Z czasem może okazać się, że wolisz za każdym razem zostać w domu i odpocząć zamiast odwiedzić przyjaciół.

Właściwe leczenie POChP może ułatwić oddychanie i zmniejszyć liczbę zaostrzeń, zapewniając możliwość jak najpełniejszego korzystania z życia.

„Objawy POChP mają swoje źródło w dzieciństwie”

POChP jest często rezultatem wielu lat palenia papierosów. U większości chorych nie diagnozuje się POChP przed 45 rokiem życia.

Niektóre choroby wieku dziecięcego mają wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania na POChP w dorosłym życiu.

Ludzie, u których w dzieciństwie zdiagnozowano astmę mają znacznie większe prawdopodobieństwo zachorowania na POChP w późniejszym życiu. Ciężka postać wrodzonej choroby genetycznej może także spowodować zachorowanie na POChP już w wieku dwudziestu kilku lat.

„POChP uniemożliwia prowadzenie normalnego życia”

Kiedy słyszysz diagnozę przewlekłej choroby płuc, może ci się wydawać, że życie będzie pasmem wyzwań. Ale wcale nie musi tak być.

Dzięki nowoczesnym lekom ludzie żyją obecnie dłużej i lepiej. Znam człowieka cierpiącego na zaawansowaną postać POChP, który bierze udział w maratonach.

Leczenie POChP zapewnia lepsze samopoczucie i możliwość uczestniczenia w większej liczbie aktywności życiowych. Wspólnie z lekarzem opracujcie plan leczenia, który będzie optymalnie dostosowany do twojej sytuacji.

NPS-PL-NP-00523-01-2022

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Diagnoza POChP nie wystarczyła, żebym przestała palić. Dopiero pandemia i strach przed COVID-19 zmusiły mnie do walki o swoje zdrowie

Dowiedz się więcej

Kiedy płuca mają dość… POChP czyli moje życie w chmurach destrukcji

Dowiedz się więcej

Dostałem diagnozę POChP

Dowiedz się więcej