1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. Astma i zanieczyszczenie powietrza

Astma i zanieczyszczenie powietrza

Getty Images/Chrismhs

Temat czystości powietrza jest przedmiotem nieustannych dyskusji. Wiele osób mieszkających w dużych miastach słucha z uwagą deklaracji lokalnych polityków jak zamierzają sobie poradzić z problemem. Ale pomimo tego np. Wielka Brytania nie spełnia aktualnie kryteriów ograniczenia zanieczyszczenia powietrza zgodnych z programem Asthma UK. Oznacza to, że wiele substancji zanieczyszczających powietrze, które mają wpływ na astmę, takich jak dwutlenek azotu i pyły, nadal zagraża zdrowiu ludzi.

Pyły składają się z cząstek o zróżnicowanej wielkości pochodzących z różnych źródeł, takich jak spalanie paliw kopalnych, samochody czy place budowy, a także ze źródeł naturalnych takich jak aerozol morski i pożary organiczne. Większość zanieczyszczeń powietrza dwutlenkiem azotu pochodzi ze spalin samochodowych, dlatego jakość powietrza jest gorsza w pobliżu głównych dróg i w gęsto zabudowanych dzielnicach mniejszych i dużych miast.

Chociaż wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wpływa nie tylko na astmatyków, ryzyko jest zdecydowanie wyższe dla osób, które mają problemy z oddychaniem nawet bez dodatkowych czynników, które mogą podrażnić ich drogi oddechowe i wyzwolić objawy astmy.

Mieszkałam kiedyś w mieszkaniu położonym w dzielnicy Croydon w Południowym Londynie, która jest bardzo zanieczyszczonym obszarem. Dla biegaczki i rowerzystki zmagającej się z astmą było to niezwykle ciężkie wyzwanie, aby kontynuować trening na zewnątrz pomimo tak złej jakości powietrza. Zanieczyszczenie powietrza może zaostrzyć stan astmy u wielu chorych - odczuwałam to bardzo wyraźnie na własnym przykładzie. Kiedy poziom zanieczyszczeń był wysoki czułam ucisk w klatce piersiowej, miałam świszczący oddech i drapanie w gardle. Nie odwiodło mnie to od uprawiania sportów, które kocham, ale musiałam mocno gimnastykować się, żeby dostosować treningi do warunków zewnętrznych, aby zminimalizować skutki zanieczyszczeń.

Wskazówki jak radzić sobie z dużym zanieczyszczeniem powietrza

Przed wyjściem sprawdzaj komunikaty z ostrzeżeniami dotyczące jakości powietrza

Informacje na temat stanu powietrza można znaleźć w prognozach pogody w telewizji lub na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ( http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current#) poświęconej raportom o zanieczyszczeniach. W słoneczne dni zanieczyszczenia mogą nagromadzić się w formie smogu, a wietrzne dni ze zmienną pogodą mogą przynieść zanieczyszczenia z Europy Południowej i pyły znad Sahary.

Planuj trasy z dala od ruchliwych, głównych dróg

Jeżdżąc na rowerze, spacerując lub uprawiając jogging w mieście należy starać się unikać ruchliwych dróg. Przemyśl różne trasy pod kątem uniknięcia ekspozycji na wysoki poziom zanieczyszczeń. Osobiście wolę znacznie bardziej biegać w terenie niż wzdłuż dróg i ulic. Nawet w mieście staram się znajdować trasy wzdłuż kanałów i rzek czy ścieżki na terenach położonych z dala od ruchu samochodowego. Jednakże, w dni kiedy zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie wysokie należy rozważyć trening w zamkniętych pomieszczeniach, do czasu gdy jakość powietrza nie poprawi się do bezpieczniejszego poziomu. 

Spróbuj wychodzić na trening wcześnie rano

Poziom zanieczyszczeń zazwyczaj kumuluje się i wzrasta w ciągu dnia, popołudniu i wieczorem.

Zmiany sezonowe, ogień i dym papierosowy

Oprócz gorących, dusznych letnich dni, gdy warstwa smogu w powietrzu wisi nad miastem, wyzwaniem bywa dla mnie również jesień. Niektórzy ludzie zaczynają rozpalać w swoich domach piece i kominki, żeby się ogrzać, a pyły i dymy trafiają do atmosfery, co zdecydowanie pogarsza moją astmę. To frustrujące uczucie ponieważ uwielbiam leżeć zwinięta w kłębek przy kominku, a ogniska na dworze to zawsze wielka atrakcja! Jestem pewna, że mieliście okazję zauważyć kiedyś ile dodatkowego dymu zostaje w powietrzu po publicznym pokazie sztucznych ogni, powodując wyraźne, choć krótkotrwałe pogorszenie jakości powietrza. A tematu dymu papierosowego lepiej w ogóle przy mnie nie poruszać. Dzień, w którym zakaz palenia w miejscach publicznych wszedł w życie był wspaniałym dniem dla wszystkich astmatyków!

Perspektywy na przyszłość

Trudno stwierdzić czy przyszłe zmiany w politykach doprowadzą do poprawy jakości powietrza i zminimalizują wpływ zanieczyszczeń na chorych na astmę. W Londynie, w dniu 8 kwietnia wprowadzono nową Strefę Ultra-niskich Emisji z zaostrzonymi standardami emisji dla pojazdów przejeżdżających przez centrum miasta. Ponieważ Londyn ma najwyższe wskaźniki zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu ze wszystkich europejskich stolic, decyzja ta była nieodzowna.

Z mojego punktu widzenia wszystkie zmiany ograniczające ruch pojazdów na ulicach są dobre. Dla wielu astmatyków zanieczyszczenia generowane przez pojazdy są główną przeszkodą uniemożliwiająca im spacery czy uprawianie sportu w dzielnicach o wysokim natężeniu ruchu. Musimy jednak wziąć także pod uwagę konieczność działań zachęcających do ograniczenia ekspozycji na zanieczyszczenia w tego rodzaju obszarach, na przykład poprzez rozbudowę infrastruktury dla ruchu pieszego i rowerowego z dala od głównych szlaków komunikacyjnych.


NPS-PL-NP-00941

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…