1. ODCIENIE ZDROWIA
  2. Wszystkie artykuły
  3. 7 pytań jakie powinna zadać sobie każda osoba, u której zdiagnozowano POChP

7 pytań jakie powinna zadać sobie każda osoba, u której zdiagnozowano POChP

Getty Images/ BrianAJackson

Zdiagnozowano u Ciebie POChP. Masz pełne prawo poczuć się zdezorientowany, a nawet przytłoczony. Będziesz musiał przyswoić wiele informacji.

Współdziałanie z pracownikami służby zdrowia i zadawanie właściwych pytań  pomoże ci lepiej zrozumieć jak POChP wpływa na twoje życie i dowiedzieć się jak skutecznie kontrolować objawy choroby.

Oto siedem najważniejszych pytań jakie należy zadać lekarzowi:

Czym jest POChP?

To dobre pytanie na początek dyskusji z twoim lekarzem. Możesz dowiedzieć się bardzo dużo na własną rękę korzystając z wiarygodnych źródeł.

Porozmawiaj z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia o różnych stronach internetowych, książkach, a nawet blogach, które mogą pomóc ci lepiej zrozumieć POChP i wpływ tej choroby na twoje życie.

Co jest przyczyną POChP?

Niektórzy ludzie znają już przyczynę choroby w momencie postawienia diagnozy, ale czasami źródła choroby są mniej oczywiste.

 Główną przyczyną POChP jest palenie papierosów. Jednakże, nawet osoby niepalące mogą zachorować na POChP.

Inne potencjalne przyczyny choroby to bierne palenie (wdychanie dymu z papierosów innych osób palących) lub wdychanie substancji drażniących w miejscu pracy. Jest także rzadka genetyczna postać choroby uwarunkowana niedoborem alfa-1 antytrypsyny. Ustalenie przyczyny może pomóc twojemu lekarzowi i tobie w ustaleniu kroków jakie należy podjąć, aby skuteczniej leczyć chorobę.

Jakie jest stadium mojej choroby?

Wyróżnia się cztery stadia POChP.

Stadia 1-2 to wczesne etapy uznawane powszechnie za łagodne i umiarkowane. Stadia 3-4 to odpowiednio postać ciężka i bardzo ciężka.

POChP to postępująca choroba, która u większości chorych wykazuje powolny postęp w czasie. Określenie stadium choroby pozwoli ci lepiej zrozumieć jaki wpływ choroba ma na twoje życie, a dla twojego lekarza jest istotną informacją wyjściową do opracowania najlepszego planu leczenia POChP.

Jak najskuteczniej leczyć POChP?

POChP jest chorobą uleczalną. Objawy choroby można kontrolować dzięki odpowiednim interwencjom. Postęp choroby można spowolnić, czasami znacząco. Ludzie chorzy na POChP żyją obecnie dłużej i lepiej niż kiedykolwiek. Również w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.

Współpraca z lekarzem podczas opracowywania strategii leczenia POChP ma duże znaczenie w zapewnieniu lepszego i dłuższego życia. Oto kilka przykładów użytecznych strategii:

  • Pierwszym krokiem zalecanym przez lekarzy jest unikania substancji drażniących płuca, które mogą zaostrzyć objawy POChP. Jeśli palisz, lekarz na pewno zaleci ci rzucenie palenia.
  • Jeśli przyczyną jest jakość powietrza lub skażenie chemiczne w miejscu pracy, lekarz może zalecić ci zmianę pracy lub domaganie się polepszenia środowiska  pracy.
  • Lekarz może przepisać ci leki pomocne w utrzymaniu objawów choroby pod kontrolą.
  • Może także zalecić ci nauczenie się nowych ćwiczeń lub częstsze wykonywanie ćwiczeń fizycznych.
  • Lekarz może również zalecić rehabilitację pulmonologiczną. Aby ustalić właściwą kombinację terapii, pod uwagę wzięte zostanie stadium twojej choroby i wszystkie specyficzne okoliczności.

Na czym polega rehabilitacja pulmonologiczna?

Lekarz może zasugerować rehabilitację pulmonologiczną w celu złagodzenia objawów POChP. Jest to program, w którym eksperci pomagają pacjentowi opracować specjalne ćwiczenia oddechowe, a także plan fitness w celu poprawy funkcjonowania płuc.

Najczęściej wygląda to tak, że opracowywany jest optymalny program w oparciu o takie czynniki jak aktualna sprawność wentylacyjna płuc, wiek i inne uwarunkowania zdrowotne. Specjaliści pokazują jak najlepiej wykonywać ćwiczenia. Mogą także przekazać najważniejsze informacje na temat choroby i pouczyć jak odnieść maksymalne korzyści z leczenia.

Ten rodzaj leczenia może zostać zalecony w każdym stadium POChP. Lekarz pomoże ci ustalić czy rehabilitacja pulmonologiczna przyniesie korzyści w twoim przypadku.

Jakie leczenie pomoże mi najskuteczniej walczyć z chorobą?

Jest wiele dostępnych terapii przeznaczonych dla osób chorych na POChP. Leki kontrolujące przebieg choroby przyjmuje się codziennie, aby łagodzić i zapobiegać objawom. Są to w większości leki wziewne stosowane tylko raz lub dwa razy na dobę.

Leki doraźne (ratunkowe) stosuje się wyłącznie w przypadku występowania objawów. To ten rodzaj leków, które nosisz zawsze ze sobą i stosujesz wówczas kiedy jest to konieczne. Lekarz zadecyduje jakie leki sprawdzą się najlepiej w twoim przypadku.

Czy są dostępne inne niż farmaceutyczne opcje leczenia, które mogą mi pomóc?

Twoje leczenie uzależnione jest od stadium choroby, objawów i innych czynników zdrowotnych. Oto kilka opcji:

  • Poza lekami zapewniającymi kontrolę nad objawami lekarz może zalecić ci utrzymywanie jak największej aktywności w tym wykonywanie codziennie ćwiczeń ukierunkowanych na zwalczanie skutków POChP.
  • Niektórzy lekarze mogą zalecić ci wizytę u dietetyka, aby stworzyć plan diety przyjaznej dla osób z POChP?
  • Jest także kilka rodzajów zabiegów chirurgicznych, które mogą pomóc wybranym pacjentom z POChP. Jednym z nich jest operacja zmniejszania objętości płuc, a innym przeszczep płuc.
  • Możesz również kwalifikować się do udziału w  badaniach klinicznych poświęconych nowym terapiom w zakresie POChP.

To wszystko opcje, o które możesz  zapytać swojego lekarza. Lekarz i inni członkowie personelu medycznego przekażą ci więcej informacji i umożliwią podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia.

Zapamiętaj!

W artykule tym znajdziesz tylko kilka przykładów pytań, których zadanie możesz rozważyć w przypadku zdiagnozowania u ciebie POChP. Staraj się współpracować z lekarzem i całym zespołem medycznym, którego członkowie pomogą ci znaleźć właściwe narzędzia i zasoby do walki z POChP, dzięki którym będziesz cieszył się dłuższym i zdrowszym życiem.


NPS-PL-NP-00987

Znalazłem ten artykuł:

Udostępnij tą stronę:


Może zainteresuje Cię również…

Diagnoza POChP nie wystarczyła, żebym przestała palić. Dopiero pandemia i strach przed COVID-19 zmusiły mnie do walki o swoje zdrowie

Dowiedz się więcej

Kiedy płuca mają dość… POChP czyli moje życie w chmurach destrukcji

Dowiedz się więcej

Dostałem diagnozę POChP

Dowiedz się więcej